2010 FORD EXPEDITION LIMITED
Popular Features
Vehicle Description
CLEAN TITLE!! LOCAL TRADE!!! Tuxedo Black Metallic 2010 Ford Expedition Limited 4WD 6-Speed Automatic 5.4L V8 SOHC 24V FFV
Fully Inspected and Serviced, Leather Seats, Sunroof, Navigation, Heated Seats, Power Seats, Third Row Seating, Remote Start, Alloy Wheels, Backup Camera, Alloy wheels, AM/FM radio: SIRIUS, Automatic temperature control, CD player, Electronic Stability Control, Exterior Parking Camera Rear, Front Bucket Seats, Fully automatic headlights, Heated & Cooled Perforated Leather Fr Bucket Seats, Memory seat, Power Liftgate, Radio: AM/FM Premium Sound System w/CDX6 & MP3, Rear air conditioning, Rear Parking Sensors, Security system, SIRIUS Satellite Radio, Speed control, Steering wheel mounted audio controls, Traction control.
Recent Arrival!
Awards:
* 2010 KBB.com Brand Image Awards
Northland Motorcars serves South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area. All vehicles are Fully Serviced & Inspected! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available! Come Stop By, Call Us at 605-988-8805 or Schedule Your Test Drive Online Today! All Trades Welcome! We make the buying experience painless and pleasant with our aggressive market pricing. Located at 1417 W 12th St Sioux Falls SD 57104.
Estimate Payments
| VIN | 1FMJU2A58AEB07571 |
| Stock Number | N10F7571 |
| Condition | USED |
| Year | 2010 |
| Make | Ford |
| Model | Expedition |
| Package | LIMITED |
| Mileage | 197,210 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Tuxedo Black Metallic |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2994 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2849 lbs |
| Length, Overall w/rear bumper | 206.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.8 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Dual-stage front airbags driver seat position sensor, crash severity sensing, seat belt pretensioners & load-limiting retractors
- Safety Canopy -inc: side-impact airbags
- Reverse sensing system
- Rear view camera *In rearview mirror unless navigation is ordered on-screen*
- MyKey system -inc: top speed limiter, audio volume limiter, early low fuel warning, programmable sound chimes, Beltminder w/audio mute
- Child safety rear door locks
- LATCH system on rear outboard seats
- S.O.S. post crash alert system
- Tire pressure monitoring system
PACKAGE (1)
- HD trailer tow pkg -inc: class IV hitch receiver, wiring harness w/4-pin & 7-pin connector, HD aux trans oil cooler, HD radiator, electronic braking wiring kit
MECHANICAL (9)
- 3.31 axle ratio
- 4-wheel drive
- Trailer sway control
- Front tow hooks
- Double wishbone front suspension
- Multi-link independent rear suspension
- Pwr variable assist steering
- 4-wheel anti-lock disc brakes
- Chrome single exhaust
EXTERIOR (13)
- Chrome roof side rails w/black crossbars
- Body-color bumpers & wheel lip moldings
- Body-color cladding
- Body-color grille
- Blacked out headlamps -inc: auto lamps, rain lamps
- Fog lamps
- Body-color heated pwr folding mirrors -inc: puddle lamps, approach lamps, integrated turn signals, memory
- Solar tinted front glass
- Privacy tinted rear glass
- Front rain sensing windshield wipers
- Rear intermittent windshield wiper
- Chrome door handles
- Easy Fuel capless fuel filler
ENTERTAINMENT (1)
- SIRIUS satellite radio
INTERIOR (24)
- Perforated leather 40/20/40 split-folding heated 2nd row seat -inc: CenterSlide, recline
- PowerFold 3rd row seat
- Center console -inc: large floor storage, trans shifter, coin holder, (2) headphone jacks, tissue holder, pen/pencil holder
- Instrument cluster -inc: tachometer, trip odometer, compass, outside temp display, message center
- Pwr adjustable pedals w/memory
- Universal garage door opener
- Cruise control
- Perimeter alarm
- SecuriLock passive anti-theft system
- Rear window defroster
- Glove box storage
- Cigar lighter
- Cupholders -inc: (4) in 1st row, (2) in 2nd row, (3) in 3rd row
- Pwr points -inc: (2) in 1st row, (1) in cargo area
- Electrochromic rearview mirror
- Overhead console -inc: sunglass holder, conversation mirror
- Sunvisors w/dual illuminated mirrors
- Grab handles -inc: 1st row, 2nd row, liftgate
- Lighting -inc: 1st row reading lamps, 1st row/cargo area dome lamps, delayed accessory lighting, illuminated door switches
- Illuminated entry
- Column shifter
- Coat hooks -inc: (2) in 2nd row, (2) in 3rd row
- 3rd row storage bins
- Pwr liftgate
| GVWR: 7 | 700 lbs Payload Package |
| 7 Speakers | AM/FM radio: SIRIUS |
| CD player | Radio data system |
| Radio: AM/FM Premium Sound System w/CDX6 & MP3 | Rear audio controls |
| SIRIUS Satellite Radio | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Rear air conditioning | Rear window defroster |
| Memory seat | Pedal memory |
| Power driver seat | Power steering |
| Power windows | Remote keyless entry |
| Steering wheel mounted A/C controls | Steering wheel mounted audio controls |
| Four wheel independent suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Front anti-roll bar |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Power Liftgate | Brake assist |
| Electronic Stability Control | Exterior Parking Camera Rear |
| Rear Parking Sensors | Delay-off headlights |
| Front fog lights | Fully automatic headlights |
| Panic alarm | Security system |
| Speed control | Bumpers: body-color |
| Heated door mirrors | Power door mirrors |
| Roof rack | Turn signal indicator mirrors |
| Adjustable pedals | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Compass | Driver door bin |
| Driver vanity mirror | Front reading lights |
| Garage door transmitter | Heated & Cooled Perforated Leather Fr Bucket Seats |
| Illuminated entry | Leather steering wheel |
| Outside temperature display | Overhead console |
| Passenger vanity mirror | Rear reading lights |
| Tachometer | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Voltmeter |
| 3rd row seats: split-bench | Front Bucket Seats |
| Front Center Armrest | Heated front seats |
| Heated rear seats | Power passenger seat |
| Split folding rear seat | Ventilated front seats |
| Passenger door bin | 18 Bright Machined Aluminum Wheels |
| Alloy wheels | Rain sensing wipers |
| Rear window wiper | Speed-Sensitive Wipers |
| Variably intermittent wipers | 3.31 Axle Ratio |
| Fully Inspected and Serviced | Leather Seats |
| Sunroof | Navigation |
| Heated Seats | Power Seats |
| Third Row Seating | Remote Start |
| Alloy Wheels | Backup Camera |
