2022 FORD EXPLORER XLT
Popular Features
Vehicle Description
CLEAN TITLE!!! CARFAX One-Owner.
Blue Metallic 2022 Ford Explorer XLT 4WD 10-Speed Automatic 2.3L EcoBoost I-4
Fully Inspected and Serviced, Heated Seats, Power Seats, Third Row Seating, Remote Start, Alloy Wheels, Backup Camera, ABS brakes, Alloy wheels, AM/FM radio: SiriusXM, Automatic temperature control, Electronic Stability Control, Equipment Group 200A, Exterior Parking Camera Rear, Front Bucket Seats, Fully automatic headlights, Heated front seats, Outside temperature display, Power driver seat, Power Liftgate, Rear air conditioning, Security system, Speed control, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 3 Communications & Entertainment System, SYNC 3/Apple CarPlay/Android Auto, Traction control.
Recent Arrival! 20/27 City/Highway MPG
Northland Motorcars serves South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area. All vehicles are Fully Serviced & Inspected! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available! Come Stop By, Call Us at 605-988-8805 or Schedule Your Test Drive Online Today! All Trades Welcome! We make the buying experience painless and pleasant with our aggressive market pricing. Located at 1417 W 12th St Sioux Falls SD 57104.
Estimate Payments
| VIN | 1FMSK8DH2NGB19177 |
| Stock Number | N22F9177 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | XLT |
| Mileage | 110,688 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Blue Metallic |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4437 lbs |
| Length, Overall | 198.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 70.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - BLIS (Blind Spot Information System) Blind Spot
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection
- Cross-Traffic Alert
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
MECHANICAL (18)
- Engine: 2.3L EcoBoost I-4 -inc: auto start-stop technology
- 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- 50 State Emissions System Flexible Fuel Vehicle (FFV) system is standard equipment for vehicles with the 3.3L Ti-VCT V6 FFV engine.
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Regenerative Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 17.9 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (16)
- Steel Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Grille w/Chrome Bar
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (5)
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (38)
- 8-Way Driver Seat
- Passenger Seat
- Front Center Armrest and Rear Seat Mounted Armrest Outboard Only
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Piano Black/Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- 1st Row Heated Seats
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets
| Equipment Group 200A | 6 Speakers |
| AM/FM radio: SiriusXM | AM/FM Stereo |
| SYNC 3 Communications & Entertainment System | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Rear air conditioning | Rear Auxiliary Controls Credit |
| Rear window defroster | Power driver seat |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Steering wheel mounted audio controls |
| Four wheel independent suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist |
| Front anti-roll bar | Knee airbag |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Power Liftgate | Brake assist |
| Electronic Stability Control | Exterior Parking Camera Rear |
| Auto High-beam Headlights | Delay-off headlights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Security system | Speed control |
| Auto Start-Stop Removal | Bumpers: body-color |
| Front License Plate Bracket | Heated door mirrors |
| Power door mirrors | Roof rack: rails only |
| Spoiler | Compass |
| Driver door bin | Driver vanity mirror |
| FordPass Connect | Front & Second Row Floor Liners (16A) |
| Front reading lights | Illuminated entry |
| Leather steering wheel | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear reading lights | SYNC 3/Apple CarPlay/Android Auto |
| Tachometer | Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | Trip computer |
| 1st Row Heated Seats | 3rd row seats: bench |
| Front Bucket Seats | Front Center Armrest |
| Heated front seats | Power passenger seat |
| Split folding rear seat | Unique Cloth Captain`s Chairs |
| Passenger door bin | Alloy wheels |
| Wheels: 18 5-Spoke Silver-Painted Aluminum | Rear window wiper |
| Speed-Sensitive Wipers | Variably intermittent wipers |
| 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio | Fully Inspected and Serviced |
| Heated Seats | Power Seats |
| Third Row Seating | Remote Start |
| Alloy Wheels | Backup Camera |
