2023 FORD EXPLORER XLT 4WD W- ADAPTIVE CRUISE, HEATED SEATS & PANO ROOF
Popular Features
Vehicle Description
2023 Ford Explorer XLT 4D Sport Utility
low miles, only 24826 miles, **ONE OWNER**, ***CLEAN CARFAX***, **NAVIGATION**, **LEATHER**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **QUAD SEATS**, **POWER LIFTGATE**, **ADAPTIVE CRUISE CONTROL**, **HEATED SEATS & STEERING WHEEL**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, **TWIN PANEL MOONROOF**, Explorer XLT, 4D Sport Utility, 2.3L EcoBoost I-4, 4WD, Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat, Ebony Activex Leather Seats, 20`` Premium Painted Aluminum Wheels, 360-Degree Camera w/Split View, 4-Wheel Disc Brakes, ABS brakes, Auto High-beam Headlights, Brake assist, Class IV Trailer Tow Package, Compass, Electronic Stability Control, Engine Block Heater, Equipment Group 202A, Evasive Steering Assist, Exterior Parking Camera Rear, Ford Co-Pilot360 Assist+, Four wheel independent suspension, Front Bucket Seats, Front dual zone A/C, Front Parking Sensors, Fully automatic headlights, Heated ActiveX Captain`s Chairs, Heated door mirrors, Heated Steering Wheel, Intelligent Adaptive Cruise Control, LED Fog Lamps, Outside temperature display, Panic alarm, Power door mirrors, Power Liftgate, Power passenger seat, Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen, Rear air conditioning, Remote keyless entry, Remote Start System, SecuriCode Keyless Entry Keypad, Security system, Speed Sign Recognition, Speed-sensing steering, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 3 Communications & Entertainment System, SYNC 3/Apple CarPlay/Android Auto, Traction control, Twin Panel Moonroof, Universal Garage Door Opener (UGDO), Voice-Activated Touchscreen Navigation System, Wireless Charging Pad, XLT Technology Package.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1FMSK8DH9PGB49621 |
| Stock Number | 100936 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | XLT 4WD W- ADAPTIVE CRUISE, HEATED SEATS & PANO ROOF |
| Mileage | 24,826 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Red Metallic |
| Interior | Ebony |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4437 lbs |
| Length, Overall | 198.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 70.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- BLIS (Blind Spot Information System) Blind Spot
- Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection
- Rear Collision Warning
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
MECHANICAL (18)
- Engine: 2.3L EcoBoost I-4 -inc: auto start-stop technology
- 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- 50 State Emissions System Flexible Fuel Vehicle (FFV) system is standard equipment for vehicles with the 3.3L Ti-VCT V6 FFV engine.
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Regenerative Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 17.9 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (16)
- Steel Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Grille w/Chrome Bar
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (5)
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (37)
- 8-Way Driver Seat
- Passenger Seat
- Front Center Armrest and Rear Seat Mounted Armrest Outboard Only
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Piano Black/Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets
| Class IV Trailer Tow Package | Equipment Group 202A |
| Ford Co-Pilot360 Assist+ | XLT Technology Package |
| 6 Speakers | AM/FM radio: SiriusXM |
| AM/FM Stereo | Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen |
| SYNC 3 Communications & Entertainment System | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Rear air conditioning | Rear Auxiliary Controls Credit |
| Rear window defroster | Power driver seat |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Steering wheel mounted audio controls |
| Four wheel independent suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist |
| Front anti-roll bar | Knee airbag |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Remote Start System | SecuriCode Keyless Entry Keypad |
| Twin Panel Moonroof | Power Liftgate |
| Brake assist | Electronic Stability Control |
| Exterior Parking Camera Rear | Front Parking Sensors |
| Auto High-beam Headlights | Delay-off headlights |
| Fully automatic headlights | Acoustic-Laminated Front Side Windows |
| Panic alarm | Security system |
| Intelligent Adaptive Cruise Control | Speed control |
| Engine Block Heater | Bumpers: body-color |
| Front License Plate Bracket | Heated door mirrors |
| LED Fog Lamps | Power door mirrors |
| Roof rack: rails only | Sideview Mirrors w/Gloss Black Caps |
| Spoiler | 360-Degree Camera Credit |
| 360-Degree Camera w/Split View | 4G LTE Wi-Fi Hotspot Credit |
| Auto-Dimming Interior Rear-View Mirror | Compass |
| Driver door bin | Driver vanity mirror |
| Evasive Steering Assist | FordPass Connect |
| Front & Second Row Floor Liners (16B) | Front reading lights |
| Heated ActiveX Captain`s Chairs | Heated Steering Wheel |
| Heated Unique Cloth Captain`s Chairs | Illuminated entry |
| Leather steering wheel | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear reading lights | Speed Sign Recognition |
| SYNC 3/Apple CarPlay/Android Auto | Tachometer |
| Telescoping steering wheel | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Universal Garage Door Opener (UGDO) |
| Voice-Activated Touchscreen Navigation System | Wireless Charging Pad |
| 3rd row seats: bench | Front Bucket Seats |
| Front Center Armrest | Heated front seats |
| Power passenger seat | Split folding rear seat |
| Cargo Area Management System | Passenger door bin |
| 20 Premium Painted Aluminum Wheels | Aluminum Wheels |
| Wheels: 18 5-Spoke Silver-Painted Aluminum | Rear window wiper |
| Speed-Sensitive Wipers | Variably intermittent wipers |
| 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio | **ONE OWNER** |
| ***CLEAN CARFAX*** | **NAVIGATION** |
| **LEATHER** | BLUETOOTH |
| ALL BOOKS AND KEYS | **REMOTE START** |
| **Back-Up Camera** | **QUAD SEATS** |
| **POWER LIFTGATE** | **ADAPTIVE CRUISE CONTROL** |
| **HEATED SEATS & STEERING WHEEL** | **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO** |
| **TWIN PANEL MOONROOF** |
