1997 FORD F-150 XLT
| VIN | 1FTEX08LXVKB60981 |
| Stock Number | C60981 |
| Condition | USED |
| Year | 1997 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 198,866 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 17 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 5.4L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 235 @ 4250 rpm |
| Torque | 330 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 25.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2739 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1892 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 226.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 75.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
MECHANICAL (15)
- 2-speed transfer case
- 58 amp-hour (540 CCA) maintenance-free battery
- 95 amp alternator
- 4-pin trailer tow wiring
- Fail-safe engine cooling system
- 6-1/2' pickup box w/tie-down hooks
- Front tow hooks
- 6000# GVWR/1365# maximum payload
- 3700# capacity twin forged SLA front axle
- 3800# capacity rear axle
- 3000# capacity front torsion bar/3200# capacity rear leaf springs
- Gas-pressurized shock absorbers
- Pwr steering
- Pwr front disc/rear drum brakes
- 25.0 gallon fuel tank
EXTERIOR (7)
- Chrome front bumper
- Bed-rail/tailgate moldings
- High-mounted stop light w/cargo box light
- Flush window glass
- Rear quarter window flip-out glass
- Third door rear access for passengers/cargo
- Removable locking tailgate w/black handle
INTERIOR (8)
- Wraparound ergonomic instrument panel w/illuminated controls
- Voltmeter, oil pressure/temp/speed/fuel gauges
- Dual instrument-panel-mounted cupholders
- Auxiliary pwr point
- Headliner
- Cloth sun visors w/LH strap, RH mirror
- Dome light w/dual map lights
- Underhood light
SAFETY FEATURES (3)
- Driver & front passenger air bags
- Seat belts w/LH adjustable shoulder
- Side door intrusion beams
| 5.4L EFI OHC V8 TRITON ENGINE | Front tow hooks |
| 16 x 7.0 5-hole argent styled steel wheels w/chrome hubs | Pwr steering |
| Pwr front disc/rear drum brakes | Dual pwr aero mirrors w/color-keyed caps |
| Quarter/side window privacy glass | Speed-dependent interval wipers |
| Third door rear access for passengers/cargo | Matching split bench rear seat |
| Pwr windows w/driver side one-touch down/delayed accessory pwr | Auxiliary pwr point |
| Dome light w/dual map lights | Driver & front passenger air bags |
