2015 FORD F-150 Lariat
Popular Features
Vehicle Description
IIHS Top Safety Pick. Only 112,020 Miles! Scores 21 Highway MPG and 15 City MPG! This Ford F-150 boasts a Regular Unleaded V-8 5.0 L engine powering this Automatic transmission. ENGINE: 5.0L V8 FFV -inc: 3.31 Axle Ratio, GVWR: 7,000 lbs Payload Package, Wireless Phone Connectivity, Wheels: 18" Machined-Aluminum -inc: silver painted pockets.*This Ford F-150 Comes Equipped with These Options *Variable Intermittent Wipers, Urethane Gear Shifter Material, Trip Computer, Transmission: Electronic 6-Speed Automatic -inc: tow/haul mode, Transmission w/Driver Selectable Mode, SelectShift Sequential Shift Control and Oil Cooler, Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control, Tires: P275/65R18 OWL A/T, Tire Specific Low Tire Pressure Warning, Tailgate/Rear Door Lock Included w/Power Door Locks, Tailgate Rear Cargo Access.* The Votes are Counted *IIHS Top Safety Pick, NACTOY 2015 North American Truck of the Year, KBB.com Brand Image Awards, Green Car Journal 2015 Green Car Technology Award.* See What the Experts Say!*As reported by KBB.com: The all-new F-150 offers best-in-class towing and payload capacity, plus smaller displacement engines with impressive fuel economy. It’s built for hard work, yet has a quiet cabin filled with modern luxury amenities. It has a wide offering of cabs, engines, trim levels and interiors.* Visit Us Today *You've earned this- stop by Prostrollo Auto Plaza Co. located at 1001 S Washington, Madison, SD 57042 to make this car yours today!
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EF0FKD10461 |
| Stock Number | F6055A |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | Lariat |
| Mileage | 112,065 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 385 @ 5750 rpm |
| Torque | 387 @ 3850 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2868 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1938 lbs |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (18)
- 3.55 Axle Ratio
- GVWR: 6,500 lbs Payload Package
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing w/Trailer Sway Control
- Class IV Trailer Hitch Receiver -inc: smart trailer tow connector and 4-pin/7-pin wiring harness
- 1640# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front HD Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Leaf Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (17)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Chrome Rear Step Bumper
- Chrome Front Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (2)
- Radio w/Clock
- Fixed Antenna
INTERIOR (29)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- Keypad
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shift Knob
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- 3 12V DC Power Outlets
- Full Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Pickup Cargo Box Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 1st Row Underseat Storage and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Outside Temp Gauge
- Analog Display
- Systems Monitor
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
| ENGINE: 5.0L V8 FFV -inc: 3.31 Axle Ratio GVWR: 7 000 lbs Payload Package | Four Wheel Drive |
| Tow Hitch | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Aluminum Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Heated Mirrors | Power Mirror(s) |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Power Folding Mirrors |
| Rear Defrost | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Privacy Glass |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | Fog Lamps |
| AM/FM Stereo | CD Player |
| Satellite Radio | MP3 Capability |
| Auxiliary Audio Input | Requires Subscription |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Bluetooth Connection | Auxiliary Audio Input |
| WiFi Hotspot | Bluetooth Connection |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Leather Seats | Split Bench Seat |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Passenger Adjustable Lumbar | Seat Memory |
| Cooled Front Seat(s) | Pass-Through Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| WiFi Hotspot | Leather Steering Wheel |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Cruise Control |
| Climate Control | Multi-Zone A/C |
| A/C | Woodgrain Interior Trim |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Floor Mats |
| Mirror Memory | Seat Memory |
| Keyless Start | Power Windows |
| Power Door Locks | Adjustable Pedals |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Driver Restriction Features |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
