2016 FORD F-150 Lariat
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EG0GKD10809 |
| Stock Number | C1675B |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | Lariat |
| Mileage | 56,424 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Red |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 365 @ 5000 rpm |
| Torque | 420 @ 2500 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4734 lbs |
| Curb Weight - Front | 2795 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1914 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (10)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- HD Shock Absorbers
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Clearcoat Paint
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (1)
- Fixed Antenna
INTERIOR (11)
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
| Turbocharged | Four Wheel Drive |
| Tow Hitch | Power Steering |
| ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Brake Assist | Aluminum Wheels |
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Conventional Spare Tire | Tow Hooks |
| Heated Mirrors | Power Mirror(s) |
| Integrated Turn Signal Mirrors | Power Folding Mirrors |
| Rear Defrost | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Privacy Glass |
| Power Door Locks | Daytime Running Lights |
| Automatic Headlights | Fog Lamps |
| AM/FM Stereo | CD Player |
| Satellite Radio | MP3 Capability |
| Auxiliary Audio Input | Requires Subscription |
| Steering Wheel Audio Controls | Bluetooth Connection |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Leather Seats | Split Bench Seat |
| Heated Front Seat(s) | Driver Adjustable Lumbar |
| Passenger Adjustable Lumbar | Seat Memory |
| Cooled Front Seat(s) | Pass-Through Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Adjustable Steering Wheel |
| Trip Computer | Power Windows |
| WiFi Hotspot | Leather Steering Wheel |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Entry | Power Door Locks |
| Keyless Start | Cruise Control |
| Climate Control | Multi-Zone A/C |
| A/C | Woodgrain Interior Trim |
| Auto-Dimming Rearview Mirror | Driver Vanity Mirror |
| Passenger Vanity Mirror | Driver Illuminated Vanity Mirror |
| Passenger Illuminated Visor Mirror | Floor Mats |
| Mirror Memory | Seat Memory |
| MP3 Capability | Steering Wheel Audio Controls |
| Smart Device Integration | Power Windows |
| Power Door Locks | Adjustable Pedals |
| Trip Computer | Immobilizer |
| Security System | Traction Control |
| Stability Control | Traction Control |
| Front Side Air Bag | Tire Pressure Monitor |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Passenger Air Bag Sensor | Driver Restriction Features |
| Front Head Air Bag | Rear Head Air Bag |
| Child Safety Locks | Back-Up Camera |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $6,198 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
