2019 FORD F-150 XL Pickup 2D 6 1-2 ft
Vehicle Description
THIS 2019 FORD F-150 XL REGULAR CAB WITH THE 6.5FT BOX IS A GREAT TRUCK THAT LOOKS GOOD AND DRIVES THE SAME. THE MOTO METAL AFTERMARKET WHEELS ARE WRAPPED IN BRAND NEW KENDA KLEVER TIRES. HAS TINTED WINDOWS, POWER WINDOWS, POWER LOCKS, AND BEDLINER MAKE THIS TRUCK HARD TO PASS UP. AS WITH ALL OF OUR VEHICLES, THIS VEHICLE HAS BEEN THROUGH A THOROUGH INSPECTION, ALL FLUIDS CHECKED FOR RELIABILITY, ALL TIRES INSPECTED FOR WEAR AND RECOMMENDED INFLATION. IF NEEDED, TIRES HAVE BEEN REPLACED. WE ALSO DO A VERY THOROUGH DETAILING OF OUR VEHICLE TO ENSURE IT SHINES LIKE YOUR FAMILY DOES.WHAT`S KEEPING YOU FROM COMING ON DOWN AND TAKING ADVANTAGE OF OUR OUTSTANDING AND FRIENDLY STAFF? A PLACE WHERE YOU WILL FEEL WARM AND WELCOME. WE DON`T JUST SELL CARS TO CUSTOMERS, YOU BECOME ONE OF THE NEXT2NEW FAMILY.?YOU CAN ALSO TAKE ADVANTAGE OF OUR FULL SERVICE AND DETAIL SHOPS FOR ALL YOUR DIRTY JOBS.WE CAN FIX YOU UP, CLEAN YOU UP AND HAVE YOU FEELING LIKE YOU`RE DRIVING A WHOLE NEW CAR. WE LOOK FORWARD TO YOUR VISIT AND GETTING YOU ON THE ROAD WITH A SMILE ON YOUR FACE.?STOP BY AND TAKE THIS VEHICLE FOR A TEST DRIVE. CALL US AT 605-221-0344 WITH ANY QUESTIONS YOU HAVE. -- TRADES WELCOME -- FINANCING & EXTENDED SERVICE CONTRACTS AVAILABLE -- SHOP NEXT-2-NEW WHERE YOUR NEXT CAR MAY NOT BE NEW PRICE, BUT WILL BE NEXT2NEW CONDITION!!! OPEN 7 DAYS A WEEK.
Estimate Payments
| VIN | 1FTMF1EB1KKC92006 |
| Stock Number | 16616SK |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XL Pickup 2D 6 1-2 ft |
| Mileage | 117,864 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.3L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 23 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 265 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4344 lbs |
| Curb Weight - Front | 2585 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1758 lbs |
| Length, Overall | 209.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- Engine: 3.3L V6 PFDI -inc: auto start-stop technology and flex-fuel capability
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (11)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- 4 Speakers
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (18)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Front Cupholder
- Compass
- Manual Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
