2020 FORD F-150 XLT 4X4 SPECIAL EDITION W- PANO ROOF & CARPLAY, ANDROID AUTO
Popular Features
Vehicle Description
2020 Ford F-150 XLT 4D SuperCrew
***CLEAN CARFAX***, **NAVIGATION**, **MOONROOF**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **HEATED SEATS**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, F-150 XLT, 4D SuperCrew, 2.7L V6 EcoBoost, 10-Speed Automatic, 4WD, Oxford White, Black Special Edition Cloth Seats, 10-Way Power Driver & Passenger Seats, 4-Wheel Disc Brakes, 4.2`` Productivity Screen in Instrument Cluster, ABS brakes, Air Conditioning, Auto High-beam Headlights, Black Running Boards, Class IV Trailer Hitch Receiver, Cloth 40/20/40 Front Seat, Compass, Electronic Stability Control, Equipment Group 302A Luxury, Exterior Parking Camera Rear, Front fog lights, Fully automatic headlights, GVWR: 6,600 lbs Payload Package, Heated Front Seats, Navigation System, Outside temperature display, Panic alarm, Power Glass Heated Sideview Mirrors, Power-Adjustable Pedals, Pro Trailer Backup Assist, Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers, Rear Under-Seat Storage, Rear Window Defroster, Remote keyless entry, Remote Start System, Security system, SiriusXM Radio, Speed control, Speed-sensing steering, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 3, Traction control, Trailer Tow Package, Twin Panel Moonroof, Upgraded Front Stabilizer Bar, Wheels: 20`` Unique Premium Tarnished Dark Painted, XLT Chrome Appearance Package, XLT Special Edition Package, XLT Sport Appearance Package.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EP8LFB49760 |
| Stock Number | 100937 |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT 4X4 SPECIAL EDITION W- PANO ROOF & CARPLAY, ANDROID AUTO |
| Mileage | 83,302 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 325 @ 5000 rpm |
| Torque | 400 @ 2750 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4771 lbs |
| Curb Weight - Front | 2826 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1944 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (13)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (7)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Black Side Windows Trim
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (2)
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (14)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Outside Temp Gauge
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
| Navigation System | Equipment Group 302A Luxury |
| GVWR: 6 | 600 lbs Payload Package |
| Trailer Tow Package | XLT Chrome Appearance Package |
| XLT Special Edition Package | XLT Sport Appearance Package |
| 6 Speakers | AM/FM radio |
| Radio data system | Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers |
| SiriusXM Radio | Air Conditioning |
| Rear Window Defroster | Power steering |
| Power windows | Power-Adjustable Pedals |
| Remote keyless entry | Steering wheel mounted audio controls |
| Speed-sensing steering | Traction control |
| Upgraded Front Stabilizer Bar | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Body-Color Front & Rear Bumpers |
| Dual front impact airbags | Dual front side impact airbags |
| Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist | Front anti-roll bar |
| Front wheel independent suspension | Low tire pressure warning |
| Occupant sensing airbag | Overhead airbag |
| Remote Start System | Twin Panel Moonroof |
| Brake assist | Electronic Stability Control |
| Exterior Parking Camera Rear | Auto High-beam Headlights |
| Delay-off headlights | Front fog lights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Security system | Speed control |
| 2-Bar Style Grille w/2 Minor Bars Painted Dark | Accent-Color Step Bars |
| Black Running Boards | Body-Color Door & Tailgate Handles |
| Body-Color Surround Grille w/Black Mesh Insert | Box Side Decal |
| Box Side Decals | Bumpers: chrome |
| Power door mirrors | Power Glass Heated Sideview Mirrors |
| Rear step bumper | Single-Tip Chrome Exhaust |
| Unique Bodyside & Hood Decals | 4.2 Productivity Screen in Instrument Cluster |
| Compass | Driver door bin |
| Driver vanity mirror | Illuminated entry |
| Leather-Wrapped Steering Wheel | Outside temperature display |
| Passenger vanity mirror | Pro Trailer Backup Assist |
| SYNC 3 | Tachometer |
| Telescoping steering wheel | Tilt steering wheel |
| Voltmeter | 10-Way Power Driver & Passenger Seats |
| Cloth 40/20/40 Front Seat | Heated Front Seats |
| Rear Under-Seat Storage | Split folding rear seat |
| Front Center Armrest w/Storage | Passenger door bin |
| Class IV Trailer Hitch Receiver | Aluminum Wheels |
| Wheels: 17 Silver Painted Aluminum | Wheels: 18 6-Spoke Machined-Aluminum |
| Wheels: 20 Unique Premium Tarnished Dark Painted | Fixed Backlight w/Privacy Glass |
| Variably intermittent wipers | 3.73 Axle Ratio |
| ***CLEAN CARFAX*** | **NAVIGATION** |
| **MOONROOF** | BLUETOOTH |
| ALL BOOKS AND KEYS | **REMOTE START** |
| **Back-Up Camera** | **HEATED SEATS** |
| **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO** |
