2020 FORD F-150 XL
| VIN | 1FTFX1E59LKF58034 |
| Stock Number | WC3366 |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XL |
| Mileage | Call for Mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Medium Earth Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 395 @ 5750 rpm |
| Torque | 400 @ 4500 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4676 lbs |
| Curb Weight - Front | 2801 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1874 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (18)
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Black Rear Step Bumper
- Black Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Black Manual Side Mirrors w/Convex Spotter and Manual Folding
- Fixed Rear Window
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Aluminum Panels
- Black Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Reverse Opening Rear Doors
- Manual Tailgate/Rear Door Lock
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan and Clock
- Fixed Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (29)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Fixed Rear Windows
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Cabback Insulator and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Passenger Visor Vanity Mirror
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Manual 1st Row Windows
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Front Center Armrest
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
| Equipment Group 101A Mid | GVWR: 7 |
| 000 lbs Payload Package | Wheels: 17 Silver Steel |
| Wheels: 17 Silver Painted Aluminum | Cloth 40/20/40 Front Seat |
| Trailer Tow Package | Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers |
| XL Chrome Appearance Package | Integrated Trailer Brake Controller |
| Fog Lamps | Extended Range 36 Gallon Fuel Tank |
| Front License Plate Bracket | XL Power Equipment Group |
| FordPass Connect (4G) | SYNC |
| Front & Rear Chrome Bumpers | Cruise Control |
| Pro Trailer Backup Assist | 4.2 Productivity Screen in Instrument Cluster |
| MyKey | Power Tailgate Lock |
| Illuminated Entry | Power Glass Sideview Mirrors w/Black Skull Caps |
| Perimeter Alarm | Power Door Locks |
| Power Front & Rear Windows | 4-Wheel Disc Brakes |
| Auto High-beam Headlights | Exterior Parking Camera Rear |
| Compass | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Split folding rear seat | Speed-sensing steering |
| Rear step bumper | Power steering |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Fully automatic headlights | Front wheel independent suspension |
| Front anti-roll bar | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver door bin |
| Delay-off headlights | Brake assist |
| AM/FM radio | ABS brakes |
| Voltmeter | Tachometer |
| Front Center Armrest | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 6 Speakers |
