2023 FORD F-150 XLT
| VIN | 1FTFW1E80PKD19569 |
| Stock Number | U9929 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 36,972 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | HOT PEPPER |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 500 @ 3100 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4948 lbs |
| Curb Weight - Front | 2809 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1896 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (11)
- 50 State Emissions
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (1)
- Fixed Antenna
INTERIOR (12)
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: auto start-stop technology GVWR: 7 050 lbs Payload Package 3.31 Axle Ratio | ENGINE: 3.5L V6 ECOBOOST -inc: GVWR: 7 050 lbs Payload Package 3.31 Axle Ratio |
| Four Wheel Drive | Conventional Spare Tire |
| Cloth Seats | Front Head Air Bag |
| Driver Restriction Features | Intermittent Wipers |
| Immobilizer | Power Steering |
| 4-Wheel Disc Brakes | ABS |
| Cruise Control | Passenger Vanity Mirror |
| Heated Mirrors | Automatic Headlights |
| Rear Head Air Bag | Driver Vanity Mirror |
| AM/FM Stereo | Passenger Adjustable Lumbar |
| Telematics | Tow Hooks |
| Back-Up Camera | Power Mirror(s) |
| Split Bench Seat | Passenger Air Bag |
| Daytime Running Lights | Keyless Entry |
| Brake Assist | Child Safety Locks |
| Automatic Highbeams | Fog Lamps |
| Pass-Through Rear Seat | Variable Speed Intermittent Wipers |
| Adjustable Steering Wheel | Front Collision Mitigation |
| Stability Control | Tires - Rear All-Terrain |
| Driver Air Bag | Cross-Traffic Alert |
| Bluetooth Connection | A/C |
| Lane Keeping Assist | Rear Parking Aid |
| Blind Spot Monitor | Driver Monitoring |
| Tire Pressure Monitor | Rear Bench Seat |
| Security System | Passenger Air Bag Sensor |
| Rear Collision Mitigation | Aluminum Wheels |
| Front Side Air Bag | Rear Defrost |
| Tires - Front All-Terrain | Floor Mats |
| WiFi Hotspot | Privacy Glass |
| Driver Adjustable Lumbar |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $8,396 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
