2023 FORD F-450 Platinum
Vehicle Pricing
Selling Price: $89,995Popular Features
Vehicle Description
Discover the ultimate in power and capability with this remarkable 2023 Ford F-450SD Platinum DRW. Boasting a commanding presence and uncompromising performance, this heavy-duty truck is ready to tackle any challenge you put before it.
- Apple / Android CarPlay
- Complimentary Alignment Checks
- Complimentary Pick Up and Delivery Service
- FordPass/Lincoln Way Compatible
- Heated / Cooled Seats
- Mobile Service Available
- 360-Degree Camera Package
- Camper Package
- Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen
- SiriusXM Radio w/360L
- SYNC 4 w/Enhanced Voice Recognition
- Tough Bed Spray-In Bedliner
- Remote keyless entry
- Electronic Stability Control
- Rear Stabilizer Bar
- Traction control
- Heated door mirrors
- BLIS w/Cross-Traffic Alert
- Compass
- Illuminated entry
- LED Center High-Mounted Stop Lamp (CHMSL) Camera
- Rear Parking Sensors
- ABS brakes
- Twin Panel Power Moonroof
- Alloy wheels
This powerful Ford F-450SD Platinum DRW comes equipped with a robust Power Stroke 6.7L V8 DI 32V OHV Turbodiesel engine paired with a smooth-shifting 10-Speed Automatic transmission and 4WD capabilities. With its impressive capabilities and premium features, this truck is ready to elevate your driving experience to new heights.
| VIN | 1FT8W4DT2PED85152 |
| Stock Number | P4404A |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | FORD |
| Model | F-450 |
| Package | Platinum |
| Mileage | 34,805 mileage |
| Body Style | Truck |
| Engine | Power Stroke 6.7L V8 DI 32V OHV Turbodiesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Interior | Black Onyx |
| Engine | |
| Engine Type | Power Stroke 6.7L V8 DI 32V OHV Turbodiesel |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Limited Slip w/4.30 Axle Ratio | GVWR: 14 |
| 000 lb Payload Package | 19.5 Forged Polished Aluminum Wheels |
| 4-Wheel Disc Brakes | Emergency communication system: SYNC 4 911 Assist |
| Exterior Parking Camera Rear | Dual rear wheels |
| Compass | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed control | Remote keyless entry |
| Rear step bumper | Rear reading lights |
| Rear anti-roll bar | Power windows |
| Power steering | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Illuminated entry |
| Heated door mirrors | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front anti-roll bar |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Delay-off headlights | Brake assist |
| Alloy wheels | ABS brakes |
| Tachometer | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning |
