2021 FORD MUSTANG EcoBoost Premium 2dr Convertible
Popular Features
Vehicle Description
ARRIVING SOON!!!.Introducing the all-new 2021 Ford Mustang - a true icon in the world of sports cars. With its sleek design, powerful engine, and advanced technology, this Mustang is sure to turn heads and provide an unforgettable driving experience.
Under the hood, the 2021 Ford Mustang boasts a turbocharged 2.3-liter EcoBoost engine, delivering an impressive 310 horsepower and 350 lb-ft of torque. And for those seeking even more power, the available 5.0-liter V8 engine delivers a whopping 460 horsepower and 420 lb-ft of torque.
But it`s not just about performance - the Mustang also offers a comfortable and luxurious interior, with available features such as leather-trimmed seats, heated and ventilated front seats, and a heated steering wheel. And with Ford`s SYNC 3 infotainment system, you`ll have access to features like Apple CarPlay, Android Auto, and a premium audio system.
Safety is also a top priority in the 2021 Mustang, with available features such as a rearview camera, adaptive cruise control, lane-keeping assist, and automatic emergency braking.
But the real star of the show is the Mustang`s classic design, with its iconic long hood, short deck, and signature tri-bar taillights. And with available options like the GT Performance Package and the Mach 1 Handling Package, you can truly customize your Mustang to fit your driving style.
Don`t miss your chance to own the ultimate American muscle car - the 2021 Ford Mustang. Visit your local Ford dealership and experience the power, style, and innovation for yourself.
Estimate Payments
| VIN | 1FATP8UH3M5107906 |
| Stock Number | 00021 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | Mustang |
| Package | EcoBoost Premium 2dr Convertible |
| Mileage | 92,634 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | Iconic Silver |
| Interior | Ebony |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 5500 rpm |
| Torque | 350 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3669 lbs |
| Length, Overall | 188.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.4 in |
| Height, Overall | 54.9 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - BLIS (Blind Spot Information System) Blind Spot
- Ford Co-Pilot360 - Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Reverse Sensing System Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Pretensioners
- Driver And Passenger Side Airbag Head Extension, Driver And Passenger Knee Airbag
- Back-Up Camera
MECHANICAL (12)
- Engine: 2.3L EcoBoost
- 50-State Emissions System
- Rear-Wheel Drive
- 3.31 Axle Ratio
- Battery w/Run Down Protection
- Regenerative Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- 16 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (17)
- Wheels w/Locks
- Tire Mobility Kit
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Trunk Rear Cargo Access
- Autolamp Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- Digital Signal Processor
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (37)
- Climate Controlled Heated/Cooled Front Seats
- 8-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Manual Rear Seat Easy Entry
- 6-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Manual Rear Seat Easy Entry
- Bench Front Facing Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather/Aluminum Steering Wheel
- Front Cupholder
- Compass
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Aluminum Instrument Panel Insert and Chrome/Aluminum Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Locking Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Features -inc: Tire Mobility Kit
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Driver And Passenger Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- Perimeter Alarm
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Abs - 4-Wheel | Air Filtration |
| Airbag Deactivation - Occupant Sensing Passenger | Ambient Lighting - Color-Adjustable |
| Antenna Type - Diversity | Antenna Type - Mast |
| Anti-Theft System - Alarm | Anti-Theft System - Anti-Tow Sensor |
| Anti-Theft System - Interior Motion Sensor | Anti-Theft System - Perimeter Alarm |
| Anti-Theft System - Vehicle Immobilizer | Automatic Emergency Braking - Front |
| Automatic Emergency Braking - Front Pedestrian | Auxiliary Audio Input - Bluetooth |
| Auxiliary Audio Input - Ipod/Iphone | Auxiliary Audio Input - Usb |
| Axle Ratio - 3.31 | Battery - Maintenance-Free |
| Battery Saver | Blind Spot Safety - Sensor/Alert |
| Braking Assist | Camera System - Rearview |
| Capless Fuel Filler System | Cargo Area Light |
| Center Console - Front Console With Armrest And Storage | Center Console - Locking |
| Child Seat Anchors - Latch System | Clock |
| Connected In-Car Apps - App Marketplace Integration | Connected In-Car Apps - Driving Performance |
| Convertible Rear Window - Glass | Convertible Roof - Power |
| Convertible Roof - Soft Top | Courtesy Lights - Door |
| Cross Traffic Alert - Rear | Cruise Control |
| Crumple Zones - Front | Crumple Zones - Rear |
| Cupholders - 2 | Cupholders - Front |
| Dash Trim - Aluminum | Daytime Running Lights - Led |
| Digital Odometer | Door Handle Color - Body-Color |
| Door Sill Trim - Illuminated Scuff Plate | Door Trim - Leatherette |
| Drive Mode Selector | Driver Seat - Cooled |
| Driver Seat - Heated | Driver Seat Manual Adjustments - Reclining |
| Driver Seat Power Adjustments - 6 | Driver Seat Power Adjustments - Height |
| Driver Seat Power Adjustments - Lumbar | Easy Entry - Manual Driver Seat |
| Easy Entry - Manual Passenger Seat | Electronic Brakeforce Distribution |
| Electronic Messaging Assistance - With Read Function | Emergency Interior Trunk Release |
| Emergency Locking Retractors - Front | Exhaust - Dual Tip |
| Exhaust Tip Color - Chrome | Exterior Entry Lights - Approach Lamps |
| Exterior Entry Lights - Puddle Lamps | External Temperature Display |
| Floor Mat Material - Carpet | Floor Material - Carpet |
| Floor Mats - Front | Foot Pedal Trim - Aluminum |
| Footwell Lights - Color-Adjustable | Front Air Conditioning - Automatic Climate Control |
| Front Air Conditioning Zones - Dual | Front Airbags - Dual |
| Front Brake Diameter - 12.6 | Front Brake Type - Ventilated Disc |
| Front Bumper Color - Body-Color | Front Fog Lights - Led |
| Front Headrests - 2 | Front Headrests - Adjustable |
| Front Seat Type - Bucket | Front Seatbelts - 3-Point |
| Front Shock Type - Gas | Front Spring Type - Coil |
| Front Stabilizer Bar - Diameter 32 Mm | Front Struts - Macpherson |
| Front Suspension Classification - Independent | Front Suspension Type - Double Ball Joint |
| Front Wipers - Rain Sensing | Front Wipers - Variable Intermittent |
| Fuel Economy Display - Mpg | Fuel Economy Display - Range |
| Gauge - Tachometer | Grille Color - Black |
| Hands-Free Phone Call Integration - Voice Operated | Headlights - Auto Delay Off |
| Headlights - Auto High Beam Dimmer | Headlights - Auto On/Off |
| Headlights - Led | Headlights - Wiper Activated |
| Hill Holder Control | Impact Sensor - Post-Collision Safety System |
| Infotainment - Sync | Infotainment Screen Size - 8 In. |
| Instrument Cluster Screen Size - 4.2 In. | Interior Accents - Chrome |
| Knee Airbags - Dual Front | Lane Deviation Sensors |
| Lane Keeping Assist | Limited Slip Differential - Rear |
| Mirror Color - Body-Color | Multi-Function Display |
| Multi-Function Remote - Panic Alarm | Multi-Function Remote - Proximity Entry System |
| Multi-Function Remote - Trunk Release | One-Touch Windows - 2 |
| Parking Brake Trim - Leather | Parking Sensors - Rear |
| Passenger Seat - Cooled | Passenger Seat - Heated |
| Passenger Seat Manual Adjustments - Reclining | Passenger Seat Power Adjustments - 4 |
| Passenger Seat Power Adjustments - Height | Power Brakes |
| Power Door Locks - Anti-Lockout | Power Door Locks - Auto-Locking |
| Power Outlet(S) - 12v Front | Power Outlet(S) - Usb Front |
| Power Steering - Variable/Speed-Proportional | Power Windows - Remotely Operated |
| Power Windows - Safety Reverse | Pre-Collision Warning System - Audible Warning |
| Pre-Collision Warning System - Pedestrian Detection | Pre-Collision Warning System - Visual Warning |
| Progra |
