2001 FORD RANGER
| VIN | 1FTZR15E91PB63858 |
| Stock Number | TTT6901B |
| Condition | USED |
| Year | 2001 |
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Mileage | 91,291 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | SILVER |
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 207 @ 5250 rpm |
| Torque | 238 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 19.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2143 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1456 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 201.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.3 in |
| Height, Overall | 67.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Driver & front passenger airbags w/manual passenger-side deactivation switch
- Adjustable height front shoulder safety belts w/top release
- Dual-note horn
MECHANICAL (15)
- Electronic ignition system
- Engine block heater *STD & only available in Twin Cities Region*
- Select Drive 2-speed transfer case
- 4-wheel drive
- 58 amp-hour (540 CCA) battery
- 95 amp alternator
- 4-pin trailer tow wiring harness
- 6' pickup box
- (2) black front tow hooks
- Short/long arm front suspension w/torsion bar
- Multi-leaf spring rear suspension
- Front stabilizer bar
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr front disc/rear drum brakes
- 19.5 gallon fuel tank
EXTERIOR (7)
- Color-keyed grille surround
- (4) black cargo box tie-down hooks
- Aero halogen headlights
- Solar tinted glass
- Speed-sensitive intermittent windshield wipers
- (4) cab doors
- Quick-release tailgate
INTERIOR (12)
- Floor consolette w/dual cupholders, removable black ash cup
- Tachometer
- Securilock passive anti-theft system
- Instrument panel 12-volt pwr point
- Warning chimes-inc: headlights-on, key-in-ignition, safety belt
- Color-keyed glove box
- Cigarette lighter
- Manual day/night interior rearview mirror
- Color-keyed headliner w/sound insulation
- Color-keyed cloth sun visors w/LH strap
- Color-keyed rear-of-cab coat hook
- Front dome light
