2007 FORD RANGER
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FTZR45E67PA94038 |
| Stock Number | N2617B |
| Condition | USED |
| Year | 2007 |
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Mileage | 101,236 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 207 @ 5250 rpm |
| Torque | 238 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 19.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2198 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1461 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 203.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.3 in |
| Height, Overall | 69.4 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Driver & front passenger dual-stage airbags w/passenger-side deactivation switch
- Front passenger sensing system (FPSS)/restraint control module (RCM) for airbag
- Front shoulder safety belts-inc: height adjusters, pretensioners, energy management, retractors
- Child safety seat restraint latches (LATCH) on front passenger seat
MECHANICAL (12)
- 4.0L SOHC V6 engine
- 100,000 mile tune-up interval
- Engine block heater & battery warmer *STD only in AK, MN, ND, SD, MT, WI & WY. Optional on vehicles in other states w/valid FIN code*
- 115-amp alternator
- 58-amp battery
- 6' pickup box
- Independent short/long arm front suspension w/torsion bar
- 2-stage multi-leaf spring rear suspension
- Front stabilizer bar
- Space-saver spare tire
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr front disc/rear drum brakes
EXTERIOR (6)
- (4) cargo box tie-down hooks
- Raised "power dome" hood
- Fog lamps
- Bi-color tail lamps
- Variable-intermittent windshield wipers
- Quick-release tailgate w/black handle
INTERIOR (12)
- Rear jump seats
- Gauges-inc: tachometer, fuel, engine temp
- Tire pressure monitoring system (TPMS)
- SecuriLock anti-theft system
- Air conditioning
- 12-volt auxiliary pwr point
- Glove box
- Cup holders
- Smokers pkg-inc: lighter, ash tray/cup
- Manual day/night rearview mirror
- Driver/passenger-side A-pillar-mounted grab handles
- Dome light
| Tires - Front All-Terrain | Tires - Rear All-Terrain |
| Temporary Spare Tire | Aluminum Wheels |
| Power Steering | Front Disc/Rear Drum Brakes |
| Fog Lamps | Intermittent Wipers |
| Variable Speed Intermittent Wipers | Cloth Seats |
| Tire Pressure Monitor | Immobilizer |
| A/C | AM/FM Stereo |
| CD Player | MP3 Capability |
| Auxiliary Audio Input | Power Outlet |
| Driver Air Bag | Passenger Air Bag |
| Passenger Air Bag On/Off Switch | Passenger Air Bag Sensor |
| Cruise Control | Power Door Locks |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,798 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
