2022 FORD RANGER XLT
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FTER4FH7NLD17361 |
| Stock Number | 18103 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Package | XLT |
| Mileage | 85,553 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Cactus Gray |
| Interior | Medium Stone |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 270 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4441 lbs |
| Curb Weight - Front | 2554 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1887 lbs |
| Length, Overall | 210.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.8 in |
| Height, Overall | 71.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Collision Mitigation-Front
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 6,050 lbs
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 150 Amp Alternator
- Auto Start-Stop Technology
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1609# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (9)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (1)
- Integrated Roof Antenna
INTERIOR (20)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Full Folding Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Full Cloth Headliner
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Tracker System
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Trip Computer
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Fog Lights | Trailer Hitch - Receiver |
| Wheels - Alloy | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cloth Seats | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Power Locks |
| Power Windows | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Roof Airbags |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Rear Backup Sensors |
| Side Airbags | Traction Control |
| Vehicle Anti-theft | Running Boards |
| Tow Hooks | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
