2012 GMC ACADIA SLT2 AWD
Popular Features
Vehicle Description
CHECK OUT THIS AFFORDABLE 2012 GMC ACADIA SLT2 WITH 3.6L V6, AUTOMATIC TRANSMISSION AND ALL-WHEEL DRIVE! FEATURING POWER LOCKS, POWER WINDOWS, DURABLE CLOTH INTERIOR WITH HEATED SEATS, CRUISE CONTROL, FRONT AND REAR CLIMATE CONTROL, BACKUP CAMERA AND 3RD ROW SEATING FOR 7! CALL(605)642-1900 TODAY OR STOP IN FOR A TEST DRIVE!
Estimate Payments
| VIN | 1GKKVSED9CJ284748 |
| Stock Number | 18091 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | GMC |
| Model | Acadia |
| Package | SLT2 AWD |
| Mileage | 227,181 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | White Diamond Tricoat |
| Interior | Cashmere |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 288 @ 6300 rpm |
| Torque | 270 @ 3400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 22.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4857 lbs |
| Length, Overall | 200.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.2 in |
| Height, Overall | 69.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with traction control
- Daytime Running Lamps
- Air bags, frontal and side-impact for driver and front passenger and head curtain side-impact for all rows in outboard seating positions (Always use safety belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Air bags, front passenger air bag suppression (Always use safety belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Door locks, rear child security
- Tire Pressure Monitoring System (Does not monitor spare.)
MECHANICAL (9)
- Engine, 3.6L SIDI V6 (288 hp [214.7 kW] @ 6300 rpm, 270 lb-ft of torque [364.5 N-m] @ 3400 rpm)
- Axle, 3.16 ratio
- All wheel drive
- Alternator, 170 amps
- GVWR, 6459 lbs. (2930 kg) (TV14526 AWD models only.)
- Suspension, Ride and Handling
- Steering, power, variable effort
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Exhaust, double dual with chrome tips
EXTERIOR (12)
- Wheel, 17" (43.2 cm) compact steel spare
- Spoiler, rear
- Luggage rack, side rails, roof-mounted
- Moldings, body-color bodyside
- Headlamps, dual halogen projector lamp
- Headlamp control, automatic on and off
- Fog lamps, front round halogen
- Glass, Solar-Ray deep-tinted (all windows except light-tinted glass on windshield and driver and front passenger side glass)
- Mirrors, outside heated power-adjustable, power-folding and driver-side auto-dimming, body-color with integrated turn signal indicators and driver-side memory
- Mirrors, integral spotter for blind-zone
- Door handles, chrome (Bright beltline molding.)
- Body, power rear liftgate
ENTERTAINMENT (1)
- Audio system controls, rear with headphone jacks
INTERIOR (20)
- Seat, 4-way power passenger with power recline and lumbar control
- Console, front center with 2 cup holders and storage
- Cup holders, 2 front on the floor console
- Cup holders, 2 in the second row
- Floor mats, carpeted front, second and third row, removable
- Insulation, acoustical package
- Steering column, tilt and telescopic with brake/transmission shift interlock
- Instrumentation, 5-gauge with Enhanced Driver Information Center , outside temperature indicator and digital compass display (Digital compass display included and only available with (UUI) AM/FM stereo with CD player and MP3 playback or (UUJ) Audio System with Rear Seat Entertainment.)
- Windows, power with driver Express-Up and -Down and passenger Express-Down
- Cruise control, electronic with set and resume speed
- Universal Home Remote includes garage door opener, 3-channel programmable
- Theft-deterrent system, vehicle, PASS-Key III, engine immobilizer
- Defogger, rear-window electric
- Rear Park Assist
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Visors, driver and front passenger, padded with cloth trim, color-keyed and illuminated vanity mirrors
- Lighting, interior with theater dimming, cargo compartment, reading lights for front seats, second row reading lamps integrated into dome light, door-and tailgate-activated switches and illuminated entry and exit feature
- Trim, interior, chrome metallic instrument panel/console
- Storage system, rear cargo area under floor
- Horn, dual-note
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Rear Defrost | Rear Spoiler |
| 3rd Row Seat | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cloth Seats | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Leather Wrapped Steering |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Heated Mirrors | Heated Seats |
| Roof Airbags | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Four Wheel Disc Brakes |
| Side Airbags | Traction Control |
| Vehicle Anti-theft | Rear Air & Heat |
| Rear Radio Controls | Tachometer |
| Trip Odometer | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Front & Rear Cupholders |
| Front Cupholders | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Steer Wheel Cruise Cntrl | Vanity Mirrors |
| All Wheel Drive | Power Steering |
| V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
