2007 GMC YUKON XL Denali
Popular Features
Vehicle Description
2007 GMC Yukon XL Denali 4D Sport Utility
**PRE-AUCTION VEHICLE FOR SALE** All of Autoland’s Pre-Auction vehicles are offered for a LIMITED TIME to the Public. These vehicles have either cosmetic and/or mechanical imperfections and/or excessive mileage, and do not meet Autoland`s Retail standards. These vehicles are sold as-is, without any implied warranty or guarantee after the fact. This is another service we offer for anyone, including but not limited to Budget shoppers, people that are mechanically inclined, Commuters, other dealers etc. Again, FOR A LIMITED TIME ONLY, This vehicle is being offered to the public, PRE-AUCTION and AS-IS, at a PRE-AUCTION price. **SEE DEALER FOR DETAILS**
Estimate Payments
| VIN | 1GKFK66877J314113 |
| Stock Number | 100889A |
| Condition | USED |
| Year | 2007 |
| Make | GMC |
| Model | Yukon XL Denali |
| Package | Denali |
| Mileage | 159,657 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 12 |
| MPG - Highway | 18 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Gold Mist Metallic |
| Interior | Cocoa/Light Cashmere |
| Engine | |
| Engine Type | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 380 @ 5500 rpm |
| Torque | 417 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 31.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2889 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2676 lbs |
| Length, Overall w/rear bumper | 222.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.1 in |
| Height, Overall | 77.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Air bags, dual-stage frontal, driver and right-front passenger with Passenger Sensing System (Always use safety belts and the correct child restraints for your childs age and size. Even in vehicles equipped with air bags and the Passenger Sensing System, children are safer when properly secured in a rear seat. Never place a rear-facing infant restraint in the front seat of any vehicle equipped with an active frontal air bag. See the vehicles Owners Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Air bags, head curtain side-impact, first and second row outboard seating positions with rollover sensor, includes third row seating positions with (AS3) 3-passenger third row bench seat (Head curtain side air bags are designed to help reduce the risk of head and neck injuries to front and rear seat occupants on the near side of certain side-impact collisions. Always safety belts and the correct child restraints for your childs age and size, even in vehicles equipped with air bags. Children are safer when properly secured in a rear seat. See the vehicles Owners Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- LATCH system (Lower Anchors and Top tethers for CHildren), for child safety seats
MECHANICAL (17)
- Engine, Vortec 6.2L Variable Valve Timing V8 SFI (380 hp [283.3 kW] @ 5500 rpm, 417 lb-ft of torque [563.0 N-m] @ 4400 rpm)
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler, heavy-duty air-to-oil
- Alternator, 160 amps
- Recovery hooks, 2 front, frame-mounted
- Differential, heavy-duty locking rear
- Rear axle, 3.42 ratio
- GVWR, 7400 lbs. (3357 kg)
- Suspension Package, Autoride, bi-state variable shock dampening and rear air-assisted load-leveling, includes (G69) automatic air level control
- Suspension, front coil-over-shock with stabilizer bar
- Suspension, rear multi-link with coil springs
- Trailering equipment, heavy-duty, includes trailering hitch platform, 7-wire harness with independent fused trailering circuits mated to a 7-way sealed connector, (VR4) 2" trailering receiver and electric brake controller jumper harness.
- Tire, spare P265/70R17 (1/2 ton models only.)
- Tire carrier, lockable outside spare, winch-type mounted under frame at rear
- Wheel, 17" (43.2 cm) full-size, steel spare
- Steering, power
- Exhaust, aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
- Tools, mechanical jack and wheel wrench, stored in rear quarter trim
EXTERIOR (10)
- Moldings, body-color bodyside with bright inserts
- Grille, chrome surround
- Headlamps, projector beam with automatic exterior lamp control and flash- to-pass feature
- Fog lamps, front round, halogen
- Mirrors, outside heated power-adjustable, power-folding and driver-side auto-dimming, body-color, with integrated turn signal indicators, ground illumination and curb-tilt
- Glass, Solar-Ray deep-tinted (all windows except light-tinted glass on windshield and driver- and front passenger-side glass)
- Wipers, front intermittent, RainSense
- Wiper, rear intermittent with washer
- Windshield washer fluid system, heated
- Body, liftgate with liftglass, rear door system with rear-window wiper/washer
INTERIOR (27)
- Cup holders, in front seating area
- Cup holders, in rear of floor console
- Cup holders, driver and passenger-side in third row side trim
- Floor covering, color-keyed carpeting
- Floor mats, color-keyed carpeted front and second row, removable
- Acoustical Insulation Package, premium
- Steering wheel, Deluxe, leather-wrapped with wood accents
- Driver Information Center, full functionality included
- Instrumentation, analog with speedometer, odometer with trip odometer, fuel level, voltmeter, engine temperature, oil pressure and tachometer
- Warning tones, headlamp on, key-in-ignition, driver and passenger buckle up reminder and turn signal on
- Tire Pressure Monitoring System (does not apply to spare tire)
- Windows, power with driver Express-Down and lockout features
- Universal Home Remote, includes garage door opener, 3-channel programmable
- Heater, rear auxiliary with rear passenger heating ducts
- Defogger, rear-window electric
- Audio system feature, Bose luxury 10-speaker system with enhanced performance amplification, Audio Pilot noise reduction feature and subwoofer
- XM Satellite Radio, With a wide variety of programming, XM has something to excite any driver. Whether you want to be entertained or informed, to laugh, think, or sing, XM has the perfect channel for you - coast-to-coast, and in digital-quality sound. 3 trial months - no obligation (Available in the 48 contiguous United States. Required $12.95 monthly subscription sold separately. All fees and programming subject to change. Subscription subject to customer agreement. For more information, visit gm.xmradio.com.)
- Theft-deterrent system, vehicle, PASS-Key III
- Door trim, lights on the front doors and side reflectors on the rear doors
- Armrests, driver and passenger doors, padded
- Mirror, inside rearview auto-dimming with 8-point compass and outside temperature display
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors, padded with cloth trim, extends on rod, Shale-colored
- Assist handles, front passenger and second row outboard
- Coat hooks, driver- and passenger-side rear seat and cargo area
- Cargo mat
- Storage bin, behind driver-side rear quarter panel
- Cargo shade
| AM/FM Stereo w/DVD-Base Navigation/XM Satellite | Autoride Suspension Package |
| Denali Package | 10 SPEAKER AUDIO |
| AM/FM radio: XM | AM/FM Stereo w/6-Disc In-Dash/XM Satellite |
| CD player | Radio data system |
| Rear audio controls | XM Satellite Radio |
| Air Conditioning | Automatic temperature control |
| Front dual zone A/C | Rear air conditioning |
| Rear window defroster | 2nd Row 60/40 Split-Folding Bench Seat |
| 2nd Row Bench Power Seat Release | Memory seat |
| Power driver seat | Power steering |
| Power windows | Remote keyless entry |
| Steering wheel mounted audio controls | Auto Air Level Control |
| Auto-leveling suspension | Traction control |
| 4-Wheel Disc Brakes | ABS brakes |
| Dual front impact airbags | Emergency communication system: OnStar |
| Front anti-roll bar | Front wheel independent suspension |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Power Tilt-Sliding Sunroof w/Express-Open/Close | Rear-Seat DVD Entertainment System |
| Power Liftgate | Power Liftgate w/Liftglass Rear Door System |
| Electronic Stability Control | Rear-View Camera System |
| Delay-off headlights | Front fog lights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Security system | Speed control |
| Engine Block Heater | Auto-dimming door mirrors |
| Bodyside moldings | Bumpers: body-color |
| Front License Plate Bracket | Heated door mirrors |
| Power door mirrors | Roof rack |
| Spoiler | Turn signal indicator mirrors |
| Adjustable pedals | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Compass | Driver door bin |
| Driver vanity mirror | Floor Console w/Storage Area |
| Front reading lights | Garage door transmitter |
| Heated Steering Wheel | Illuminated entry |
| Leather Shift Knob | Leather steering wheel |
| Outside temperature display | Overhead console |
| Passenger vanity mirror | Rear reading lights |
| Tachometer | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Voltmeter |
| 3rd row seats: split-bench | Front Bucket Seats |
| Front Center Armrest | Front Full-Feature Reclining Bucket Seats |
| Heated front seats | Heated rear seats |
| Nuance Leather Appointed Seat Trim | Power passenger seat |
| Split folding rear seat | Passenger door bin |
| 18 x 8 Polished Aluminum Wheels | 20 x 8.5 Chrome Aluminum Wheels |
| Aluminum Wheels | Rain sensing wipers |
| Rear window wiper | Variably intermittent wipers |
| 3.42 Rear Axle Ratio |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,390 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
